Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • slidebg1

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon, pratik olduğu kadar kritik bir uygulamadır da. Dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bu durumları sırası ile kısaca ele alalım. Öncelikle lazer epilasyon işlemleri için uygun bir aday mısınız yoksa değil misiniz bunu bilmek gerekir.

Eğer hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız, hormonal değişim sürecini tamamlamaışsanız, hastalık ve kronik durumlar için ilaç tedavisi sürecindeyseniz ve deri üzerinde aktif enfeksiyon yaşamaktaysanız lazer epilasyon için sakıncalılar grubundasınız demektir. Bunun dışında kadın ve erkek tüm hastalara lazer epilasyon uygun olsa da yine de doktorunuza geçridiğiniz rahatsızlıkların bir özetini belirtmenizde fayda var.

Lazer epilasyon için uygunsanız hangi lazer sisteminin sizin kıl tipinize uygun olduğunu tespit edin. Alexandrite lazer, Diyot lazer ve Nd- yag lazer sistemlerinden her biri farklı kıl tipi ve ten rengi üzerinde etkilidir. Eğer kendiniziçin yanlış olan bir lazer epilasyon sistemi ile deneyimsiz kişilere lazer epilasyon işlemi yaptırırsanız vakit ve nakit kaybetmiş olursunuz.

Tüm bu husulardan sonra lazer epilasyon tedavisine başladıysanız her seanstan sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • Her seanstan sonra mutlaka yüksek koruma özelliğine sahip güneş kremleri kullanmalısınız.
  • Seanslardan sonra seyreden 2 gün boyunca uygulama alanını yıkamamalısınız.
  • Bunlara ek olarak işlem gören alanı tahriş etmemelisiniz.

Bu durumlara dikkat etmezseniz deri üzerinde yaralar, kabuklanmalar, hafif yanıklar ve hasssasiyetler oluşur.
Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yaptırmayın

Yaz aylarında yapılan kazer epilasyon cilt sağlığı açısından sakıncalıdır. Ben cildimi güneşten mutlaka korurum birşey olmaz? şeklinde savunmalar yanlıştır. Çünkü lazerin ısı enrjisi kıl köklerini uyarırken cilt yüzeyine de ısı verir. Bu enrji üzerine Güneş ışınları için deri daha duyarlı olur ve her zamankinden daha fazla etkilenir. Bu sebeple yaz aylarında lazer epilasyon cilt üzerinde deri sağlığını bozabilecek tahribatlar yaratabilir ve sakınca oluşturur.


© 2014 Op. Dr. Murat Ataseven. Tüm Hakları Saklıdır.