Liposuction


Liposuction - Yağ Aldırma

Liposuctin (yağ aldırma), vücutta erimeyen ve estetik olmayan görüntüler sergileyen yağların cerrahi müdahale ile alınmasıdır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Söz konusu işlem, deri altındaki yağ dokularının vakumlu bir cihaz ile çekilip alınması ile yapılır.

Operasyon Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Söz konusu operasyon anestezi altında yapıldığı için hasta birşey hissetmez.

Anestezi Türü Nedir?

Operasyonun şekline göre anestezi tipi belirlenir. Eğer, liposuction işlemi, küçük ve az bölgede uygulanacaksa lokal anestezi ile birlikte rahatlatıcı ilaçlar hastaya operasyondan önce uygulanır. Liposuction işlemi, vücudun büyük bir bölgesinde ve yoğun problemler için yapılacaksa eğer genel anestezi uygulanması daha uygundur.

Operasyon Adımları Nelerdir?

Söz konusu cerrahi işlemde;

 • Öncelikle uygun olan anestezi tipi uygun olan şekilde ve dozda hastaya uygulanır.
 • Cerrah tarafından belirlenen yerlerden yine cerrah tarafından kesiler açılır.
 • Açılan kesilerden, vakum yani ters yöne basınç yapan cihaz ile fazla olan yağlar çekilir.
 • 2 cm derinliğinde açılan operasyon kesileri kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Liposuction İşlemi İle Ne Kadar Yağ Alınmaktadır?

Bu konu kişiseldir. Yani hastadan hastaya değişkenlik gösterir her hastada alınması gereken yağ miktarı farklıdır. Belirleme ise hastanın kilosu ve problemli alanda alınabilecek yağ miktarına göre yapılır. Her bölgede alınancak olan yağların belli bir sınırı vardır. Bu sınır bazen 3 kilo yağ alımı, bazen de 6 kilo yağ alımı olabilir.

Liposuction Hangi Bölgelerde Uygulanabilmektedir?

Bu işlem istenmeyen yağların kümelendiği hemen hemen tüm bölgelerde uygulanabilmektedir.

 • Karın
 • Basen
 • Selülitli Bölgeler
 • Bacak – Baldır
 • Kol
 • Sırt
 • Göbek ve doktorunuza başvurduğunuz ve işlemin uygulanmasında sakınca olmayan diğer bölgeler.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Ameliyat öncesi : Öncelikle doktora muayene olup hangi bölgelerden yağ alınması gerektiği belirlenmektedir. Eğer anestezi almanızda ve operasyonu geçirmenizde bir sakınca yoksa, ameliyat planı belirlenir.

Ameliyat sonrası : Operasyondan sonra ilk adım, yapılan işlemlerin etkili olması için ameliyat sonrası özel korse giyilmelidir. Bu korse hem şekillendiricidir hem de olası şişlik, ödem ve istenmeyen sıvıların sızıntılarını engeller. Daha sonra, doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve gerekli olan ağrı kesiciler kullanılmalı. Bu operasyondan sonra baş ağrıları için kullanılan ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Operasyondan sonraki bir hafta su, kozmetik ürün, kimyasallar işlem gören alan ile temas ettirilmemeli, bir aylık süreçte ise ağır sporlar yapılmamalı.

İyileşme Süreci

Bu süreçte en önemli şey doktorun önerileridir. Uzun yıllardan beri yapılan bu yöntem ile iyileşme sürecinde problemler ile sık karşılaşılmamaıştır.

Operasyondan sonraki 1 haftalık dinlenme süresinden sonra iş hayatına geri dönülebilir. Operasyon bölgesi korunmalı ve ameliyat sonrası korsesi kullanılmalıdır.

Söz Konusu İşlem Riskli Midir?

Anestezi altında yapılan her ameliyat gibi az da olsa riskler taşımaktadır. Bu riskler kanama ve enfeksiyon gibi konularda oluşabilecek sıkıntılardır. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için, liposuction operasyonunu yapacak olan cerrah ve klinik iyi seçilmelidir. Steril bir ortam bu gibi işlemler için çok önemlidir. Buna ek olarak korse kullanımı da önemli bir noktadır.

Liposuction Sonrası Özel Korse Kullanılması Neden Önemlidir?

Korse hem şekillendirici hem de iyileşme sürecinin sağlıklı ve hızlı olmasını sağlayıcı bir araçtır. Yağ dokularının alınması ile birlikte diğer yağlarda yumuşar ve hem şekillenmeye ihtiyaç duyulur hemde olası kan ve diğer sıvı sızıntıları az da olsa söz konusudur. Buna ek olarak şişlik ve ödemlerin iyileşmesi, daha hızlı kaybolması gerekir. Bu nedenlerden dolayı korse kullanımı doktorun belirlediği süre içinde kullanılmalıdır.

Bu uygulama hakkında detaylı bilgi, fiyatlar ve randevu için bize ulaşınız :
0 (533) 345 67 66 - 0 (232) 486 66 78 - info@atasevenklinik.com

DOKTORUNUZA SORUN

BİZ SİZİ ARAYALIM