Botoks


Botoks İle Kırışıklık Tedavisi

Botoks(Botox) Nedir?

Botoks(botox), colustridium botulinium adlı bir bakteriden üretilen bir toksindir. Bu bakteri çok yanlış bir inanç olan yılan zehiri falan değildir. Peki nedir? Bozuk konserve zehiridir diyebiliriz ama milyonlarca kez basitleştirilmiş halidir. Bu toksini kırışıklıkları açmak ve belli bir derecde germe ve yukarı çekme ( kaldırma ) işlemi için uygulanır.

Zaman içerisinde yaşlanmaya, genetik faktörlere veya çevresel etmenlere bağlı olarak yüz bölgemizde kırışıklıklar oluşacaktır. Bu kırışıklıkların oluşma sebebi yıllar içerisinde kullandığımız mimiklerimizdir. Biz mimiklerimizi o bölgedeki kas gruplarını hareket ettirerek kullanırız ve zaman içerisinde bu kas gruplarının üzerindeki deride kırışıklıklar oluşur. Gayet doğal bir durumdur. Bu memnuniyet vermeyen durum tabii ki kişinin genetiğine ve diğer etkenlere bağlı olarak herkeste farklı yaşlarda ortaya çıkacatır.

Botoksla üst yüz uygulamaları

En sık tercih edilen botoks(botox) uygulamalarıdır. Yüzün üst bölgesi dediğimiz (Alın ve göz çevresi) bölgelerdeki oturmuş kırışıklıklar bizi normalden daha yaşlı, yorgun veya asık suratlı(özellikle kaş arası) gösterebilir.

İşte bu kırışıklıkların ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi için yapılacak uygulamaların başında Botoks gelir. Botoks ile alın çizgileri ve kaz ayakları dediğimiz göz çevresi kırışıklıklarına müdahale edilerek daha genç , kaşlar bir miktar kaldırılarak daha dinamik ve kaş arası bölgesine müdahale edilerek te çatık kaşlı kızgın görüntüden uzaklaşma sağlanabilir.Botoksla alt yüz uygulamaları

Daha nadir kullanılan ve ileri tecrübe gerektiren toksin uygulamalarıdır. Yüzün alt bölgesi içine dudak ve burun çevresi, çene, boyun kırışıklıkları girer.

Dudak üstü ve altındaki kaslara müdahale edilerek sigara çizgileri adı verilen ince çizgilerde hafifleme sağlanabilir. Çenemizi sıktığımızda oluşan buruşukluklar, yaşa bağlı çenenin her iki yanında oluşmuş olan çukurlu çizgiler(marionette çizgileri), boyunda uzanan bantlar (hindi boyun) yine botoks uygulamaları ile hafifletilebilir.

Botoksu vakti her geldiğinde yaptırmak aslında ileriye yönelik çok ciddi bir yatırımdır. O bölgelerdeki mimik kaslarımız gereğinden çok daha az kullanılacağı için biz yaşlansak ta üzerindeki cilt kırışıklığı yaşımızı yansıtmayacaktır.

Kırışıklık tedavilerinde botoksun etkisi 2-5 gün içerisinde başlar ve ilk uygulamalarda 4-6 ay, mükerrer uygulamalarda ise 6-7 ay kadar sürer. Ancak bu sürelerin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yine de tekrarlama zamanını en iyi ayna karşısına geçen hasta belirleyecektir. Ne zaman ki kırışıklıklarımız geri gelmeye başladı işte o zaman botoks tekrarlama zamanı gelmiş demektir.

Nasıl Uygulanır?

İnce iğne ucu olan küçük enjektörler ile (Botoks için özel üretilmiş 30G-31G-32G kalınlıkta) deri tabakası geçilip alttaki kas tabakasına uygulanır. Uygulama bazende (özellikle terleme ve mezobotoks tedavisinde) derinin dermis tabakasına yapılır. Böylece sorunun oluştuğu deri tabakasında direk bir etki sağlanır.

Botoks(botox) Nasıl Etki Eder?

Bu toksin ilaç, kas ile problemi yaratan sinir uçları arasında iletkenliği keserek belli bir derecede felç oluşturur. Bu "felç" terimi sizleri korkutmasın botoks(botox) için felç terimi sadece kırışıklıkları açmak için sinir uçlarının işlevini askıya alma anlamını ifade etmektedir yan etkisi yoktur.

Botoks(botox) kırışıklık için hangi bölgelere uygulanabilir?

Botoks(botox) işlemi, kırışıklık ve aşağı düşmüş küçük bölgelerin tedavi için uygun görülen hemen hemen her alana uygulanabilir.

 • Frontalis kasları ve çevresi ( alın bölgesi )
 • Burun kenarları
 • Burun ucu
 • Kaş
 • Dudak çevresi
 • Göz altı ve kaz ayakları bölgesi
 • Dekolte
 • Boyun
 • Eller
 • Mimik çizgilerinin olduğu tüm bölgeler.

Botoks(botox) kimlere uygulanamaz?

Botoks(botox) işlemi;

 • Hamile ve emziren kadınlara
 • Uygulanacak bölgelerde cilt enfeksiyonu olanlara
 • Kanser hastalarına
 • Kanama bozukluklarına (hemofili gibi pıhtılaştırıcı faktör eksiklikleri olanlar) sahip hastalara
 • Kas hastalıklarına(Myasteni gibi) sahip olanlara
 • İleri Psikiyatrik bozukluklarda
 • Kan sulandırıcı kullanılması gereken durumlarda
 • İleri yaş ve kırışıklıkları çok derinleşmiş olan hastalarda
 • Beklentisi tavan yapmış olanlarda

uygulanmamalıdır. Bunun dışındaki kadın ve erkek herkese botoks(botox) rahatlıkla uygulanabilir.

Botoks(botox) İşleminden sonra

Bu işlemden sonra, güneş koruyucu krem kullanmak ve cildi 1 gün boyunca darbelerden korumak ovuşturmamak önemlidir. Ayrıca işlemden sonraki 2 gün baş aşağı işler yapılmamalı aşırı sıcak su ile duş alınmamalı, sauna ve hamamdan uzak durulmalı ve yüz üstü yatılmamalıdır. Tartışmalı olmakla beraber ilk 2 gün aşırı alkol alınımınında botoks(botox) üzerine negatif etkisi olabileceği söylenmektedir.

Botoks yapıldı, kontrole gelecek miyim?

Botoks uygulaması sonrası 10-12. Günlerde size göre yolunda gitmeyen bir şey varsa( herhangi bir asimetri olması, komplikasyon gelişmesi veya yapılan botoksun yeteri kadar etki etmediğini düşündüğünüz durumlarda) mutlaka kontrol istiyoruz. Herşey yolunda ve yapılan botoks işleminden memnun isek ek doz yaptırma çabası ile kontrole gitmenin anlamı yoktur. Unutmayın böyle bir durumda ek olarak yapılan dozlar size ek yarar sağlamayacağı gibi komplikasyon şansını tekrar doğuracaktır.

Botoks İşlemi Acıtır Mı?

Bu işlem hafif bir iğne batımı acısı (yukarıda bahsettiğim gibi çok ince uçlu özel botoks iğneleri) ve botoks ilacının deri altına kas içine salınması ile yanma hissi verebilir. Bu nedenle hastaya lokal anestezi kremi ve buz uygulanmaktadır. Bu kremler uygun sürelerde beklenildiğinde iğnenin deriden geçerken ki acısını alır ama ilacı zerkederken duyulan yanma hissine etkisi yoktur. Buz ile aşırı soğutarak uygulama yapmak bence kremden daha etkili bir yöntem, aklınızda olsun.

Botoks Kalıcı Bir Çözüm müdür, değilse süresi ne kadardır?

Botoks(botox) işlemi kalıcı değildir. Söz konusu etken maddenin işlevini yitirmeye başlaması ile yavaş yavaş işlem öncesi görünüme geri dönüş sağlanır. Bu nedenle botoks işlemi kalıcı değildir. Bu işlemin kalıcılığı, 4- 6 ay arasında değişmektedir. Hastanın kişisel durumuna göre botoksun kalıcılık süresi değişir. Bu nedenle lütfen diğer arkadaşlarınızı baz alarak botoksunuzun süresi ile ilgili yorum yapmayın. Bazı insanlarda şaşırtıcı bir şekilde ilk uygulamalar dahil oldukça uzun giderken bazılarında ise yine şaşırtıcı bir şekildi kısa gidebilmektedir.( İşte doktor doktor botoks için dolaşan hasta grubu)

Botoksun Etkisi Geçince Ne Yapılmalıdır?

Eğer botoks ile elde edilen görünüm hoşunuza giderse ve bu genç görünüm sürsün isterseniz, etkisi geçmeye başlayan veya etkisi kaybolan botoksu yineletebilirsiniz. Önerilen kırışıklıklarınızın tam olarak eskiye dönmesini beklemeden botoksu yeniletmektir. Hatta bu işlem cildiniz için daha sağlıklı olabilir. Mükerrer defa botoks yapılan kişilerde botoks uygulamasının kalıcılık süresinin 1 – 2 ay daha uzun sürdüğü de gözlenmiştir. (4 ler kuralı: 4 ayda bir 4 kere)Bunun mantığı ise uzun süre botoks etkisi ile belli bir pozisyonda durmaya alışan kas uçlarının, o şekilde durmaya alışması ile kırışıklık görünümünün daha da azalmasıdır.

Diğer İşlem Bilgileri

Bu işlem 10 dakika gibi çok kısa bir sürede uygulanır. İşleme gelmeden 15 dakika önce kendi lokal anestezi kreminizi kendiniz uygularsanız zamandan kazanmış olursunuz. Botoksu yapan doktor da çok önemlidir. Çünkü botox ilacı doktorun tecrübesi ile daha güzel bir hal alabilir ya da daha kötü.

Botox ilacının hangi noktaya ne dozda enjekte edileceği ve enjekte sonrası nasıl bir görünüm yaratacağı hekimin ön görüsü ile ilgilidir. Bu nedenle doğru uygulama önemlidir.

Botoks(botox) yaptırdınız ama hiçbir değişiklik olmadı. Ne olmuş olabilir?

İyi bir soru. Hastadan, hekimden ve botokstan kaynaklanan bir çok sebep olabilir. Birkaç tanesine değinecek olursam:

 • Botoks(botox) soğuk zinciri bozulmuş olabilir. Eğer bu durum transport esnasında olmuşsa bunu hekimin bilme şansı yoktur. Bu bozukluk şişeye bakarak anlaşılmaz.
 • Botoks açıldıktan sonra çok uzun süreler beklemiş olabilir.( Bu bahsettiğim süreler günlerdir saatler değil.) Bazı insanlarda botoksun açılır açılmaz hemen kullanılması gerektiği ve birkaç saat içerisinde etkinliğini yitireceğine dair şehir efsanelerine inanç mevcuttur. Kesinlikle doğru değildir.
 • Aşırı sulandırma yapılarak birim başına düşen botoks ünitesi azaltılmıştır. Ama lütfen unutmayalım, botoks mutlaka sulandırılarak kullanılır, en aşırı sulandırmaktan bahsettim. Tecrübeli bir hekim kime ne dozda uygulama yapacağını kestirebilir.
 • Botoks uygulanan hasta yapılmaması istenen şeyleri farkında olarak ya da olmayarak yapmış olabilir.
 • Vücudumuzda botoksa karşı antikor olabilir.(Düşük bir ihtimal ama var). Daha önce mutlaka botoks yaptırmış olanlarda görünür.

Yanlış Uygulama olursa?

Yanlış uygulamanın tek çözüm yolu botoks ilacının etkisinin 4 – 6 ay geçmesini beklemektir. Botoks(botox)uygulamaya yetkili (estetik cerrah veya dermatolg) ve tecrübeli hekimlerin ellerinde dahi belli bir yüzde de uygulama hataları olabiliyor ve olma devam edecektir. Yine de yanlış uygulama ihtimalini oldukça düşürmek için lütfen ehliyetsiz kişilere uygulama yaptırmayın.

Bu uygulama hakkında detaylı bilgi, fiyatlar ve randevu için bize ulaşınız :
0 (533) 345 67 66 - 0 (232) 486 66 78 - info@atasevenklinik.com

DOKTORUNUZA SORUN

BİZ SİZİ ARAYALIM